Formularz kontaktowy

Blog agroprawnik.pl tworzony jest przez doświadczonych prawników, którzy od lat świadczą obsługę prawną na rzecz rolników, spółdzielni rolnych, zakładów przetwórstwa spożywczego oraz dystrybutorów żywności. Nasi radcowie prawni i adwokaci dzielą się swoją wiedzą i autorskimi rozwiązaniami.

Kiedy ARiMR dokona wypłaty pieniędzy z ekoschematów 2023?

AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA (DALEJ: „AGENCJA” LUB „ARIMR”) W DNIU 26 LUTEGO 2024 ROKU PRZYSTĄPIŁA DO NALICZANIA PŁATNOŚCI EKOSCHEMATÓW OBSZAROWYCH. PROCES REALIZACJI PŁATNOŚCI ROZPOCZNIE SIĘ W MARCU BIEŻĄCEGO ROKU.

Opracowanie niezbędnych danych do ustalenia stawek płatności dla ekoschematów nastąpiło w oparciu o 340 tysięcy złożonych wniosków, które zostały poddane kontroli administracyjnej.

Decyzje dotyczące przyznania płatności bezpośrednich uwzględniających płatności ekoschematowe za powierzchnię są wydawane poczynając od dnia 26 lutego 2024 roku, co umożliwi realizację przyznanych płatności już w pierwszych dniach marca.

Z uwagi na zbliżające się terminy referencyjne dla niektórych wariantów dobrostanu zwierząt, które wygasają z dniem 14 marca 2024 roku, decyzje dla rolników ubiegających się o płatności dobrostanowe zostaną wydane w kwietniu 2024 roku, a wpłaty będą realizowane na bieżąco. Wspomniane wypłaty mają obejmować około 94 tysiące rolników.

Płatności bezpośrednie dotyczące ekoschematów, zarówno te dotyczące powierzchni, jak i dobrostanu zwierząt, zostały wprowadzone po raz pierwszy w 2023 roku. Dzięki temu rolnicy mają możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe w formie płatności bezpośrednich, w ramach których za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, mogą oni otrzymać dodatkowe płatności.

Całkowita kwota przeznaczona na realizację płatności bezpośrednich wynosi blisko 17 miliardów złotych i jest ona w pełni finansowana ze środków Unii Europejskiej i budżetu krajowego.

Pierwsze rozdysponowanie środków miało miejsce już w okresie od 16 października do 30 listopada 2023 roku. Wypłaty następowały w formie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich, z wyłączeniem ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt. Agencja wypłaciła zaliczki dla 1,2 miliona rolników, co stanowiło 96,86% rolników potencjalnie kwalifikujących się do ich uzyskania, na łączną kwotę 8,1 miliarda złotych.

Od 1 grudnia 2023 roku Agencja rozpoczęła realizację płatności końcowych na podstawie decyzji wydanych przez Kierowników Biur Powiatowych. Do 30 stycznia 2024 roku wydano decyzje dla 612,3 tysiąca rolników, a kwota do realizacji, po odjęciu zaliczek, wyniosła ponad 801,5 miliona złotych. W ciągu ostatniego miesiąca kierownicy Biur Powiatowych wydali 73,5 tysiące decyzji o przyznaniu płatności na kwotę do realizacji 134,5 miliona złotych.

Agencja poinformowała również o pełnej gotowości aplikacji eWniosekPlus, która umożliwiła ponad 1,24 milionom rolników złożenie wniosków o przyznanie płatności na rok 2023 oraz żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw. Działania podejmowane przez Agencję umożliwiły przeprowadzenie systemowej kontroli administracyjnej wniosków, realizację zaliczek oraz płatności końcowych. Harmonogram modyfikacji systemowych jest realizowany zgodnie z planem, a z uwagi na przepisy ustawy o planie strategicznym, określające 31 maja jako ostateczny termin wydania decyzji, Agencja zapewnia, że termin ten zostanie dotrzymany, a płatności zostaną zrealizowane do 30 czerwca 2024 roku.

Karolina Nalewaj

Autor tekstuKarolina Nalewaj

Karolina Nalewaj jest asystentem prawnym w Kancelarii Turcza. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie w kręgu prawa rolnego.

Pytania? Indywidualna konsultacja z ekspertem w cenie 150 zł/30 min.

Komentarz (1)

Wypłaty za ekoschematy 2023 | KANCELARIA TURCZA
2024-02-28

[…] do przeczytania najnowszego artykułu na agroprawnik.pl. W nim dowiesz się, kiedy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) dokona […]