Formularz kontaktowy

Blog agroprawnik.pl tworzony jest przez doświadczonych prawników, którzy od lat świadczą obsługę prawną na rzecz rolników, spółdzielni rolnych, zakładów przetwórstwa spożywczego oraz dystrybutorów żywności. Nasi radcowie prawni i adwokaci dzielą się swoją wiedzą i autorskimi rozwiązaniami.

Biometan zyska na znaczeniu dzięki uproszczonym przepisom o gazociągach bezpośrednich

RZĄD PLANUJE UŁATWIENIA DLA PRODUCENTÓW BIOMETANU – ODNAWIALNEGO PALIWA, KTÓRE MOŻE ODEGRAĆ KLUCZOWĄ ROLĘ W TRANSFORMACJI ENERGETYCZNEJ POLSKI. NOWELIZACJA USTAWY DOTYCZĄCEJ GAZOCIĄGÓW BEZPOŚREDNICH MA NA CELU PRZYSPIESZENIE ROZWOJU BIOMETANOWNI, OMIJAJĄC DOTYCHCZASOWE, SKOMPLIKOWANE PROCEDURY ZWIĄZANE Z PRZYŁĄCZENIEM DO SIECI GAZOWEJ.

Gazociągi bezpośrednie – nowe szanse dla biometanu

Zgodnie z obowiązującym Prawem energetycznym, budowa gazociągu przesyłowego wymaga zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który w pierwszej kolejności musi wykorzystywać istniejącą infrastrukturę gazową. To sprawia, że nowe inwestycje w odnawialne źródła gazu są czasochłonne i kosztowne. Ministerstwo Klimatu chce to zmienić, umożliwiając producentom biometanu budowę gazociągów bezpośrednich – bez konieczności podłączania się do głównej sieci i bez udziału operatora systemu gazowego.

„Proponowane zmiany pozwolą producentom biometanu szybciej i taniej dostarczać paliwo do odbiorców, także w miejscach pozbawionych dostępu do sieci gazowej” – tłumaczy Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu.

Poprawki do ustawy Projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: UD89)

Choć początkowo projekt nowelizacji ustawy UD89 dotyczył wyłącznie biogazu i biogazu rolniczego, z czasem zgłoszono istotne zastrzeżenia: brakowało w nim odniesień do biometanu. W odpowiedzi, 23 kwietnia br. Zespół ds. deregulacji zaproponował następujące poprawki:

  • Zmiana w Prawie budowlanym – umożliwienie stosowania gazociągów bezpośrednich również dla biometanu, obok już ujętego biogazu i biogazu rolniczego.
  • Dostosowanie Prawa energetycznego – dodanie biometanu do wszystkich przepisów regulujących stosowanie gazociągów bezpośrednich.
  • Uzupełnienie przepisów przejściowych – dostosowanie zapisów tak, by zmiany miały zastosowanie także do już rozpoczętych lub planowanych inwestycji.

Nowe możliwości inwestycyjne 

Nowelizacja to nie tylko krok w stronę uproszczenia procedur administracyjnych, ale także realna szansa na zwiększenie opłacalności projektów biometanowych. Możliwość budowy gazociągów bezpośrednich oznacza bowiem m.in.:

  • skrócenie czasu realizacji inwestycji,
  • zmniejszenie kosztów przyłączeniowych,
  • dostarczanie biometanu do miejsc, gdzie budowa standardowej infrastruktury gazowej byłaby nieopłacalna.

Podsumowanie

Rząd liczy, że nowe przepisy pobudzą rozwój tej gałęzi odnawialnych źródeł energii, zwiększając krajową produkcję biometanu i zmniejszając zależność od importowanego gazu.

Prace nad nowelizacją toczą się równolegle z innymi inicjatywami energetycznymi, m.in. ustawą wiatrakową, której projekt odrzucono w pierwszym czytaniu 4 kwietnia br. Oznacza to, że temat zielonej energii wciąż wzbudza silne emocje na forum parlamentu. W przypadku biometanu, jednak, rząd wydaje się zgodny co do konieczności uproszczenia przepisów.

Karolina Nalewaj koncentruje swoje zainteresowania naukowe wokół prawa rolnego i prawa wyborczego jako doktorantka w dyscyplinie nauk prawnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto, angażuje się w projekty badawcze oraz bierze aktywny udział w konferencjach naukowych, rozwijając swoją wiedzę i kompetencje w powyższych obszarach zainteresowania.

Autor tekstuKarolina Nalewaj

Karolina Nalewaj koncentruje swoje zainteresowania naukowe wokół prawa rolnego i prawa wyborczego jako doktorantka w dyscyplinie nauk prawnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ponadto, angażuje się w projekty badawcze oraz bierze aktywny udział w konferencjach naukowych, rozwijając swoją wiedzę i kompetencje w powyższych obszarach zainteresowania.

Rozwiążmy to razem. Znajdź prawników gotowych pomóc.