Formularz kontaktowy

Blog agroprawnik.pl tworzony jest przez doświadczonych prawników, którzy od lat świadczą obsługę prawną na rzecz rolników, spółdzielni rolnych, zakładów przetwórstwa spożywczego oraz dystrybutorów żywności. Nasi radcowie prawni i adwokaci dzielą się swoją wiedzą i autorskimi rozwiązaniami.

Stawka rekompensat za niesprzedane produkty rolne w 2024 roku została ustalona

MINISTER ROLNICTWA I ROZWOJU WSI PRZEDSTAWIŁ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA OKREŚLAJĄCEGO STAWKĘ REKOMPENSAT DLA ROLNIKÓW, KTÓRZY NIE OTRZYMALI ZAPŁATY ZA SPRZEDANE PRODUKTY ROLNE OD PODMIOTÓW SKUPUJĄCYCH, KTÓRE STAŁY SIĘ NIEWYPŁACALNE.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa (Dz. U. z 2023 r., poz. 1130), ze środków tego Funduszu przyznaje się i wypłaca rekompensatę rolnikom, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne od niewypłacalnych podmiotów skupujących. Wysokość rekompensaty jest ustalana jako iloczyn procentowej stawki określonej na podstawie art. 10 ust. 5 powyższej ustawy i kwoty wierzytelności netto za niesprzedane produkty rolne.

Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa, Minister Rolnictwa corocznie, do dnia 31 maja br., w drodze rozporządzenia określa procentową stawkę stosowaną do ustalenia wysokości rekompensaty na dany rok. Uwzględnia się przy tym sumę kwot wierzytelności z wniosków o rekompensaty za poprzedni rok oraz wysokość środków finansowych zgromadzonych na Funduszu.

Ile wyniesie rekompensata w 2024 roku?

W 2024 roku wysokość rekompensaty dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne sprzedane podmiotom skupującym, które stały się niewypłacalne w 2023 roku, zostanie ustalona zgodnie z ustawą o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Będzie to iloczyn procentowej stawki określonej w rozporządzeniu i kwoty należności netto za niesprzedane produkty rolne.

W projekcie rozporządzenia na 2024 rok procentowa stawka została ustalona na 100%.

Wypłaty rekompensat w 2024 roku będą realizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze środków dotacji celowej, przekazanej KOWR przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na ten cel przeznaczono kwotę 27,5 mln zł, co w pełni pokrywa zgłoszone przez rolników wnioski o rekompensaty.

Karolina Nalewaj

Autor tekstuKarolina Nalewaj

Karolina Nalewaj jest asystentem prawnym w Kancelarii Turcza. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie w kręgu prawa rolnego.

Rozwiążmy to razem. Znajdź prawników gotowych pomóc.