DEPARTAMENT PŁATNOŚCI BEZPOŚREDNICH ARIMR INFORMUJE, ŻE W ZWIĄZKU Z NADCHODZĄCYMI ZMIANAMI PRZEPISÓW DOTYCZĄCYMI SPEŁNIENIA NORMY GAEC7, ROLNICY BĘDĄ MIELI DWIE OPCJE: ALBO POPRZEZ ZMIANOWANIE UPRAW, ALBO PRZEZ DYWERSYFIKACJĘ.
Zmianowanie upraw
W przypadku wyboru zmianowania upraw, rolnicy muszą pamiętać, że na 40% gruntów ornych ta sama uprawa nie może być kontynuowana na tej samej powierzchni w kolejnym roku. Oznacza to, że na znaczącej części gospodarstwa rolnik będzie musiał wprowadzać rotację upraw, co ma na celu poprawę struktury gleby, zwiększenie jej żyzności i ochronę przed erozją. Zmianowanie upraw jest tradycyjną metodą stosowaną w rolnictwie dla utrzymania zdrowia gleby, zmniejszenia ryzyka chorób roślin i szkodników oraz optymalizacji wykorzystania składników odżywczych w glebie.
Dywersyfikacja upraw
W przypadku wyboru dywersyfikacji, zasady różnią się w zależności od powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie:
- Od 10 do 30 ha gruntów ornych: Wystarczą dwie różne uprawy, przy czym największa z nich nie może stanowić więcej niż 75% całej powierzchni gruntów ornych. Taki wymóg ma na celu zwiększenie różnorodności biologicznej na polach oraz zmniejszenie ryzyka związanego z monokulturą, która może prowadzić do wyjałowienia gleby i zwiększenia podatności na choroby roślin.
- Powyżej 30 ha gruntów ornych: Wymagane są trzy różne uprawy. Największa z nich nie może stanowić więcej niż 75% całej powierzchni, a dwie główne uprawy razem nie mogą przekraczać 95%. Ta zasada jest bardziej rygorystyczna, aby zapewnić większą różnorodność upraw i lepszą ochronę gleby oraz ekosystemów rolniczych.
Dostosowanie aplikacji eWniosekPlus
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: ARiMR) pracuje nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad. Aktualnie, rolnicy mogą sprawdzić spełnienie warunku zmianowania w dedykowanym panelu Normy GAEC7 (zakładka: WNIOSEK i PODSUMOWANIE). W przypadku wyboru dywersyfikacji, rolnicy muszą samodzielnie przeprowadzić obliczenia zgodnie z nowymi zasadami, aby upewnić się, że spełniają wymagania.
Po wprowadzeniu zmian systemowych, aplikacja eWniosekPlus będzie prezentować spełnienie normy osobno dla zmianowania i dywersyfikacji upraw. Po spełnieniu jednego z warunków, rolnik będzie mógł wysłać wniosek. Nowe funkcjonalności w aplikacji mają na celu ułatwienie rolnikom procesu składania wniosków i zapewnienie, że wszystkie wymagane normy są spełnione.
Płatności dla małych gospodarstw
ARiMR prowadzi również prace nad umożliwieniem wnioskowania o płatności dla małych gospodarstw. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian, rolnicy będą mogli dodać do wniosku załącznik: Wniosek o przyznanie płatności do małych gospodarstw, którego wzór będzie dostępny na stronie internetowej ARiMR. Dostosowanie przepisów i aplikacji do potrzeb małych gospodarstw ma na celu wsparcie tych rolników w dostosowywaniu się do nowych wymogów i zapewnienie im odpowiedniego wsparcia finansowego.
Przewidywane wydłużenie terminu składania wniosków
Ze względu na wprowadzane zmiany, przewidywane jest wydłużenie terminu składania wniosków. ARiMR będzie na bieżąco informować o kolejnych zmianach po ich wdrożeniu do aplikacji eWniosekPlus. Wydłużenie terminu ma na celu zapewnienie rolnikom wystarczającej ilości czasu na zapoznanie się z nowymi wymaganiami, dostosowanie swoich praktyk rolniczych i prawidłowe wypełnienie wniosków.
Nowe wyzwania
Zmiany w przepisach dotyczących normy GAEC7 wprowadzają nowe wymagania dla rolników, które mają na celu poprawę ochrony gleby i różnorodności biologicznej. Rolnicy mogą spełnić te wymagania poprzez zmianowanie upraw lub dywersyfikację, zależnie od powierzchni swoich gruntów. ARiMR pracuje nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus, aby ułatwić rolnikom składanie wniosków i zapewnić spełnienie wszystkich norm. W związku z tym przewiduje się wydłużenie terminu składania wniosków, a ARiMR będzie na bieżąco informować o wszelkich zmianach.
Dalsze kroki
Departament Płatności Bezpośrednich ARiMR informuje, że w związku z planowanymi zmianami przepisów od 2024 roku, trwają prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku. Rolnicy będą mogli spełnić wymagania normy GAEC7 poprzez zmianowanie upraw lub dywersyfikację, zgodnie z nowymi zasadami.
Źródło: https://agroprawnik.pl/2024/06/27/jak-rolnik-moze-spelnic-wymagania-gaec7-najnowsze-przepisy/.
Autor tekstuKarolina Nalewaj
Karolina Nalewaj jest asystentem prawnym w Kancelarii Turcza. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie w kręgu prawa rolnego.