Formularz kontaktowy

Blog agroprawnik.pl tworzony jest przez doświadczonych prawników, którzy od lat świadczą obsługę prawną na rzecz rolników, spółdzielni rolnych, zakładów przetwórstwa spożywczego oraz dystrybutorów żywności. Nasi radcowie prawni i adwokaci dzielą się swoją wiedzą i autorskimi rozwiązaniami.

Program ARiMR: Bezprocentowe kredyty dla hodowców świń na terenach dotkniętych ASF

AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA (ARIMR) OGŁOSIŁA WZNOWIENIE PROGRAMU NIEOPROCENTOWANYCH POŻYCZEK DLA PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ (NP2), KTÓRZY UTRZYMYWALI ŚWINIE NA OBSZARACH DOTKNIĘTYCH AFRYKAŃSKIM POMOREM ŚWIŃ (ASF). PROGRAM MA NA CELU WSPARCIE HODOWCÓW W SPŁACIE ZOBOWIĄZAŃ CYWILNOPRAWNYCH ORAZ ODBUDOWĘ BRANŻY PO STRATACH SPOWODOWANYCH PRZEZ ASF.

Biura powiatowe ARiMR przyjmują wnioski w trybie ciągłym od producentów trzody chlewnej, którzy zmagają się z konsekwencjami ASF. Pożyczki mają charakter pomocy de minimis w rolnictwie, co oznacza, że są one udzielane zgodnie z unijnymi regulacjami dotyczącymi pomocy państwa.

Jednym z kluczowych elementów programu jest fakt, że pożyczki dla hodowców trzody chlewnej z obszarów ASF są nieoprocentowane, a ARiMR nie pobiera prowizji za ich przyznanie. Priorytetowo traktowane będą pozytywnie zweryfikowane wnioski złożone w IV kwartale 2023 roku. Wypłata środków nastąpi w terminie do 30 dni od udzielenia wsparcia.

Z uwagi na zbliżające się terminy referencyjne dla niektórych wariantów dobrostanu zwierząt, które wygasają z dniem 14 marca 2024 roku, decyzje dla rolników ubiegających się o płatności dobrostanowe zostaną wydane w kwietniu 2024 roku, a wpłaty będą realizowane na bieżąco. Wspomniane wypłaty mają obejmować około 94 tysiące rolników.

Maksymalny okres spłaty pożyczki to 10 lat, co daje hodowcom elastyczność w spłacie zadłużenia. Kwota pożyczki jest uzależniona od liczby świń utrzymywanych w stadzie w 2020 roku. Może ona wynosić od 50 tysięcy złotych na gospodarstwo (w przypadku do 50 świń) do nawet 1 miliona złotych (gdy zwierząt jest ponad 1 tysiąc).

ARiMR podkreśla, że celem programu jest nie tylko wsparcie finansowe dla hodowców trzody chlewnej, ale także odbudowa sektora po katastrofalnych skutkach ASF. Wznowienie nieoprocentowanych pożyczek stanowi istotny krok w tym procesie.

Więcej informacji na temat programu oraz procedur składania wniosków można znaleźć na stronie internetowej ARiMR oraz w biurach powiatowych Agencji.

Źródło: ARiMR.

Karolina Nalewaj

Autor tekstuKarolina Nalewaj

Karolina Nalewaj jest studentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu.  Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie w kręgu prawa rolnego.

Pytania? Indywidualna konsultacja z ekspertem w cenie 150 zł/30 min.

Zostaw komenatrz.