Formularz kontaktowy

Blog agroprawnik.pl tworzony jest przez doświadczonych prawników, którzy od lat świadczą obsługę prawną na rzecz rolników, spółdzielni rolnych, zakładów przetwórstwa spożywczego oraz dystrybutorów żywności. Nasi radcowie prawni i adwokaci dzielą się swoją wiedzą i autorskimi rozwiązaniami.

Skąd pochodzi miód? Na etykietach pojawią się informacje dla klienta

18 KWIETNIA 2024 ROKU WEJDZIE W ŻYCIE NOWELIZACJA ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI DOTYCZĄCA ZNAKOWANIA POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH, CZYLI GŁÓWNIE MIODU. ZASADNICZYM CELEM ROZPORZĄDZENIA JEST POPRAWIENIE IDENTYFIKACJI MIODÓW W SPRAWIE ICH KRAJU POCHODZENIA. PRZYCZYNĄ NOWELIZACJI BYŁY WNIOSKI PSZCZELARZY, KTÓRZY WIELOKROTNIE ZWRACALI SIĘ DO RESORTU ROLNICTWA O SZCZEGÓŁOWE UREGULOWANIE TEJ KWESTII. W UZASADNIENIU CZYTAMY, ŻE WIELOKROTNE SUGESTIE ZOSTAŁY WYSŁUCHANE NA KORZYŚĆ BARTNIKÓW. ZGODNIE Z NOWYM ROZPORZĄDZENIEM NAZWY PAŃSTW, Z KTÓRYCH POCHODZI MIÓD, ZOSTANĄ WYMIENIONE W KOLEJNOŚCI OBJĘTOŚCIOWEGO UDZIAŁU MIODU ZEBRANEGO W DANYM KRAJU.

Wcześniej możliwe było umieszczanie ogólnych informacji, jak: „mieszanka miodów pochodzących z UE” lub „mieszanka miodów niepochodzących z UE” oraz „mieszanka miodów pochodzących z UE i niepochodzących z UE”. Tego typu oznakowanie przyczyniało się do fałszowania co drugiego miodu, o czym poinformował Polski Związek Pszczelarski. Sposoby podrabiania miodów są masowe i zarazem trudne do wykrycia – od dodawania syropów po pozbawianie pyłków przez dodawanie syropów. W/w nowelizacja w sprawie oznaczeń miodu wesprze europejskich pszczelarzy, gdyż wielu konsumentów w Unii Europejskiej przy zakupie miodu zwraca uwagę na jego jakość, uwzględniając jego lokalność.

„Ponadto w rozporządzeniu przewidziano okres przejściowy – czyli możliwość pozostawania w obrocie miodu oznakowanego w oparciu o dotychczasowe przepisy, do wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia” – podaje Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Analogiczne rozwiązania zostały wprowadzone już przez inne państwa w Unii Europejskiej: Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Portugalia, Węgry i Włochy.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. z 2023 r., poz. 2233)

Karolina Nalewaj

Autor tekstuKarolina Nalewaj

Karolina Nalewaj jest asystentem prawnym w Kancelarii Turcza.  Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie w kręgu prawa rolnego.

Komentarz (1)

Informacje o pochodzeniu miodu na etykietach | KANCELARIA TURCZA
2024-01-15

[…] do zgłębienia szczegółów artykułu na agroprawnik.pl, który omawia kluczowe zmiany w znakowaniu miodu. Nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i […]