NOWELIZACJA ROZPORZĄDZENIA DOTYCZĄCEGO PŁATNOŚCI ROLNO-ŚRODOWISKOWO-KLIMATYCZNYCH PRZYNOSI SZEREG ISTOTNYCH ZMIAN, KTÓRE MAJĄ NA CELU USPRAWNIENIE I DOSTOSOWANIE PROCEDUR DO POTRZEB ROLNIKÓW ORAZ EFEKTYWNIEJSZE ZARZĄDZANIE ŚRODKAMI WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ NA LATA 2023 – 2027.
Jedną z kluczowych zmian przewidzianych w projekcie nowelizacji jest złagodzenie systemu kar za nieterminowe sporządzenie planu działalności rolnośrodowiskowej. Dotychczas kary nakładane były w wysokości 40% płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej za opóźnienie w sporządzeniu planu. Nowa propozycja zakłada zmniejszenie kary do 10% płatności w przypadku, gdy plan zostanie sporządzony w ciągu 14 dni po terminie. Jednocześnie ustalono, że brak planu lub jego sporządzenie po upływie tego terminu wiązać będzie się z innymi konsekwencjami, co ma zmotywować rolników do terminowego działania. Wspomniane zmiany mają wejść w życie od 15 marca 2024 r.
Projekt przewiduje również usprawnienia w zakresie składania dokumentów do ARiMR. Nowe przepisy mają na celu ujednolicenie terminów sporządzania i składania dokumentów, co ułatwi rolnikom oraz zarządzającym przestrzeganie wymogów. Plan działalności rolnośrodowiskowej oraz inne dokumenty będą musiały być dostarczone do ARiMR do 15 lipca roku, w którym podjęte zostanie zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne.
Warto także zaznaczyć, że projekt przewiduje uproszczenia w zakresie ochrony siedlisk i gatunków na obszarach Natura 2000. Rolnicy nie będą już musieli posiadać dokumentacji przyrodniczej dla obszarów objętych warstwami cyfrowymi Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, co zmniejszy obciążenia administracyjne.
Interwencje 1. i 2. przewidują również uproszczenie w ustalaniu kwoty refundacji kosztów transakcyjnych. Nowa regulacja ma na celu zwiększenie elastyczności w wydatkowaniu tych środków, co przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania wsparcia dla rolników.
Kolejne istotne zmiany dotyczą zniesienia zakazu zmiany miejsca uprawy pasternaka oraz rozszerzenia listy roślin wspieranych w ramach interwencji. Uproszczenia w zakresie wieloletnich pasów kwietnych również przewidziano, co pozwoli na lepsze wykorzystanie tych środków w praktyce rolniczej.
Wszystkie te zmiany mają na celu usprawnienie i dostosowanie procedur do potrzeb rolników oraz efektywne wykorzystanie środków wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027, co z kolei przyczyni się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa i ochrony środowiska.
Autor tekstuKarolina Nalewaj
Karolina Nalewaj jest asystentem prawnym w Kancelarii Turcza. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje głównie w kręgu prawa rolnego.